Galatasaray uyardı: “Stada erken gelin”

Galatasaray uyardı: “Stada erken gelin”

Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki yılın derbisine sayılı günler kala, Sarı-Kırmızılı kulüpte panik havası hakim. Çünkü Passolig sistemindeki arıza giderilmiş değil. Arena’ya 40 binden fazla kişi gitmesi durumunda turnikeler yine kilitlenebilir. Yetkililer uyarıyor: Lütfen maça erken gelin

Tribünlerin neredeyse yarısından fazlasının boşalmasına neden olan Passolig uygulamasının en büyük sıkıntılarından biri, sistemin tam olarak yerli yerine oturmaması. Bugüne kadar maçlar boş tribünlere oynandığı için, çok ses getiren bir kriz oluşmadı. Ancak cumartesi günü TT Arena’da Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanacak yılın derbisine, muhtemelen 50 bin kişi ev sahipliği yapacak. Hâl böyle olunca, Sarı-Kırmızılı kulüpte ciddi bir endişe başladı. Çünkü mevcut sistemin yetersiz olduğu biliniyor. Halihazırda kapı sayısında herhangi bir artış yok. Ancak yüz tanıma sistemi eşleşme sağlayamadığı zaman, müthiş bir kuyruk ve sabırsızlık başlıyor. 40 binden fazla taraftarın aynı anda bu kapılardan yüz tanıma sistemiyle geçmeye çalışması da, büyük ihtimalle yine sistemi kilitleyecek. İşte bu durum yüzünden, kulüp yetkilileri önlemler alsa da, sistemin nasıl çözüleceği bilinmiyor.

Metro seferi de olmayacak

Ayrıca inşaatı tamamlanan metro hattının daha ilk deneme sürüşünde yaşanan kaza nedeniyle, taraftarlar yeraltı yoluyla stada ulaşım sağlayamayacak. İşte bu yüzden yetkililer taraftarı stada erken gelmeleri konusunda uyarıyor. Hatta kapıların saat 14.00’ten itibaren açılmaya başlanacağı da gelen haberler arasında.

Adaylar stada girmek isterse…

25 Ekim’deki kongreye adaylığını koyan Duygun Yarsuvat ve Alp Yalman, Passolig sahibi olmamaları nedeniyle Fenerbahçe derbisini evden izleyecek. Bu konuyla ilgili olarak pusula seçiminde espriler yapılmıştı. Peki iki başkan adayı stada giderek derbiyi izlemek isterlerse ne olacak? Bu konuyla ilgili olarak Galatasaray Yönetimi’nin bir uygulaması var. Passolig’i olmayan camianın önde gelen isimleri için ayarlanmış özel bir kart var. Buna göre tribünde yerini almak isteyen ‘önemli kişi’ turnikeye geldikten sonra, bir kulüp yetkilisi bu özel kartla o turnikeye doğru gidiyor ve geçişi sağlıyor. Alp Yalman ve Duygun Yarsuvat da stada gitmek isterlerse, aynı ritüel geçerli olacak. Ya da iki başkan adayının bir an önce Passolig başvurusu yapmaları gerekiyor.