Ortaokul ve Lise yüzme müsabakalarında skandal!

Ortaokul ve Lise yüzme müsabakalarında skandal!

KKTC Su Sporları Federasyonu, Merkez Hakem Komitesi Başkanı Aytekin Zekai, yaptığı yazılı açıklamayla 29 Aralık 2014 tarihinde yapılması planlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaokul ve Liseler arası yüzme müsabakalarının iptal edildiğini duyurdu.

MHK Başkanı Zekai yaptığı açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığı görevlisi Levent Ilgın; kural dışı davranarak Merkez Hakem Komitesi’nin yarışlar öncesi yaptığı toplantıya katılmayan ve sporcu listesini göndermeyen bir okulun sporcularını, müsabakaların başlamasına 5 dakika kala havuz içine girerek yarıştırmak istemiştir.” denildi.

KKTC Su Sporları Federasyonu, Merkez Hakem Komitesi Başkanı Zekai’nin açıklaması şöyle:

“Merkez Hakem Komitesi Başkanlığı’ndan tüm kamuoyuna duyurudur:

29 – 30 Aralık 2014 tarihlerinde yapılması planlanan, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaokul ve Liseler arası yüzme müsabakalarının ilk günü olan 29 Aralık 2014 müsabakaları aşağıdaki nedenlerden dolayı iptal edilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı görevlisi LEVENT ILGIN; kural dışı davranarak Merkez Hakem Komitesi’nin yarışlar öncesi yaptığı toplantıya katılmayan ve sporcu listesini göndermeyen bir okulun sporcularını, müsabakaların başlamasına 5 dakika kala havuz içine girerek yarıştırmak istemiştir.

Bu olayı, yükümlülüklerini yerine getiren diğer okullara haksızlık olacağı ve kuralların dışına çıkılacağını söyleyerek kabul etmeyen Merkez Hakem Komitesi Başkanına; müdahale ve hakaret ederek, havuz dışına çıkmasını söyleyip, tüm hakem kontrolünün kendisinde olduğunu ve çıkmadığı takdirde yarışları iptal edeceğini söylemiştir.

Ayrıca müsabakalardan önce KKTC Su Sporları Federasyonu yetkilileri ile görüşen Milli Eğitim Bakanlığı görevlisi LEVENT ILGIN müsabakalar sırasında sporcuların yüzme kuralları dışına çıkarak yapacakları tüm hataların, hakemler tarafından GÖRÜLMEMESİ talebinde bulunmuştur. Bu talep karşısında federasyon yetkilileri, kuralların dışına çıkılamayacağı ve tüm yetkinin MHK’nde olduğu cevabını vermiştir.

Söz konusu olayların hakemlik onuru ve ahlakı ile bağdaşmaması nedeni ile, Merkez Hakem Komitesi Başkanı öncülüğünde müsabakalarda görev alan tüm hakemler yarışlardan çekilme kararı almıştır.

Tüm sporcu, antrenör ve ailelerin bilgisine sunulur.”