UEFA’dan Sırbistan ve Arnavutluk’a men

UEFA’dan Sırbistan ve Arnavutluk’a men

UEFA, Sırbistan-Arnavutluk maçında yaşanna olayların ardından her iki takımı da Euro 2016’dan men ettiğini açıkladı.

Salı gecesi oynanan ve büyük olaylara sahne olan Sırbistan – Arnavutluk maçı, Arnavut oyuncuların maça çıkmayı reddetmesiyle tatil edilmek zorunda kalmıştı. Bu olayların ardından karşılaşmanın akıbeti merakla beklenirken, UEFA’dan sert bir karar çıktı. Karara göre iki takım da EURO 2016’dan men edildi.

Olaylı karşılaşma ile ilgili UEFA Başkanı Michael Platini, “Futbol insanları bir araya getiren bir spor olmalı ve bu oyuna siyaset karıştırılmamalı. Belgrad’da ortaya çıkan görüntüler kabul edilemez, affedilemez” ifadelerini kullandı.

Bilindiği üzere Arnavut taraftarlar, karşılaşmanın 41. dakikası oynanırken stadın üstünde Arnavut bayrağı uçurmuş, bu hareket zaten gergin olan ortamda fitili ateşlemişti. Maçın İngiliz hakemi Martin Atkinson ise bu kaos ortamı nedeniyle maçı tatil etmek zorunda kalmıştı.

İstenmeyen olayların yaşandığı karşılaşma ile ilgili FIFA Başkanı Sepp Blatter de kayıtsız kalmadı. Blatter, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Belgrad’daki olayları şiddetle kınıyorum” ifadelerine yer verdi.

Olaylarla ilgili konuşan bir diğer isim ise Sırbistan dışişleri Bakanı İvica Daciç oldu. Daciç, bu olayların tamamen provokasyon olduğunu ve önceden planlanış olduğunu savunurken, Arnavut mevkidaşı, Olsi Rama’yı suçladı.